• Головна |
  • Новини |
  • Порадник |
  • Фотоальбоми |
  • Форум |
  • Оголошення |
  • Онлайн ігри |
  • Контакти
  • Головна » Новини Тернополя » В Україні

    Для вітчизняного бізнесу настали важкі часи

    Влада оголосила війну вітчизняному бізнесу - суми податків і штрафів зросли вдвічі, заявки на компенсацію ПДВ не приймаються. У підприємців залишилася альтернатива - публічні акції протесту або масовий відхід у тінь.

    За останні кілька місяців Євген Пашковський, директор українського представництва швейцарського будівельного холдингу Marti Ukraine LLC, вивчив принципи роботи вітчизняних податківців назубок. "Схема роботи української податкової відпрацьована: скарга - перевірка - кримінальна справа", - ділиться бізнесмен з Кореспондентом. Його компанія перший раз за п'ять років роботи в країні подала декларацію на відшкодування ПДВ у сумі 590 тис. грн. і відразу ж відчула місцеве гостинність. Будівельникам пообіцяли: якщо не відмовитеся від ПДВ, то податкова міліція влаштує вам великі проблеми. "У результаті податківці просто не віддають наші гроші", - говорить Пашковський.
    З ще більшими претензіями податківці прийшли до бізнесменів з провінційного Новодністровська, що в Чернівецькій області. За словами співголови місцевого союзу підприємців Миколи Пітькіна, їх попросили провести термінову інвентаризацію всього товару і з загальної суми сплатити 15% до податкової, не чекаючи продажу. "Тобто фактично пропонують добровільно-примусово заплатити штраф, а тому, хто не захоче, податківці обіцяють нараховувати по 200% пені", - розповідає Пітькін.

    Втім, якщо б Пашковський і Пітькін знали історію Дмитра Пічугіна, директора компанії Informationsbüro Deutsche Messen GmbH, що займається діловим туризмом, то безтурботно раділи б життя. Процвітаючому підприємцю і зовсім довелося виїхати з країни, щоб припинити низку наїздів і вести бізнес далі. "Після того як ВБЕЗ [Відділ по боротьбі з економічними злочинами] Печерського району влаштував в одному з наших офісів виїмку документів, а потім ще й завів на мене липову справу, намагаючись отримати відступні штрафи, я вирішив виїхати з країни", - говорить Пічугін.

    Тим часом самі влада вважає: те, що бізнес називає тиском, не більше ніж наведення порядку з оподаткуванням, без якого національна економіка виявилася неплатоспроможною. "Замість того щоб стягувати податки зі свого бізнесу, ми зараз просимо гроші в Міжнародному валютному фонді", - впевнений у державному курсі Михайло Бродський, голова Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва України (Держкомпідприємництва).
    Тим не менше в Європейській бізнес-асоціації заявляють, що українська влада в черговий раз вирішують проблему держави за рахунок приватного бізнесу, активно збираючи податки і штрафи, але не виплачуючи при цьому відшкодування ПДВ. За інформацією ж Всеукраїнської спілки захисту суб'єктів підприємництва (ВСЗСП), 2010 рік ознаменувався масштабними операціями вітчизняних фіскалів, під час яких було підтверджено втричі більше бізнесменів, ніж за весь минулий рік, і взято курс на суттєве збільшення зборів до 203 млрд гривень, що на 54 млрд грн більше показників минулого року.
    На щиті
    Атака на бізнес, згадує екс-голова Держкомпідприємництва Олександра Кужель, почалася з спецоперації Щит, коли податківці провели близько 1,5 тис. перевірок у бутиках по всій країні і вилучили товару більш ніж на 500 млн грн. Товар вилучався за наводкою митної служби як контрабандний, і деяким торговцям товарами розкоші його так і не повернули. У ході операції за кілька перших місяців 2010 контролери зібрали близько 400 млн грн.штрафів і податків.

    Після Щита в Україні стартувала нова операція податківців з невигадливою назвою Бюджет, в орбіту якої потрапило близько 30 тис. компаній і понад 200 тис. підприємців.Перш за все, мова йде про бізнесменів, що працюють на єдиному податку, платників ПДВ і компаніях, які декларують свою збитковість. Саме в їхніх засіках, за інформацією Державної податкової адміністрації України (ДПАУ), зараз знаходиться близько 28 млрд грн. прихованих податків і штучно завищеного ПДВ. Це більш ніж у два рази більше рекордних 12 млрд грн. податків, зібраних авансом урядом Юлії Тимошенко минулого року. "Головна установка податківців у цьому році - зняти з підприємців у два рази більше", - розкриває карти контролерів Кужель.

    Бізнес в шоці від таких перспектив і планує захищатися. "Я вже готовий заявити про свою збитковість, ніж відстібати крім податків нічим не передбачений відсоток з обороту", - заявив Корреспонденту Юрій Ковальчук, компанія якого є великим виробником текстилю.Він пережив податки авансом при минулому уряді, але тоді, за його словами, заплативши, можна було вже не ночувати в офісі - перевірок не було. "Сьогодні ж - як в пісні, ні хвилини спокою: якщо я в минулому році авансом заплатив 1,5 млн грн. І жив спокійно, то сьогодні з мене вже вимагають 2 млн грн., Але з постійними перевірками, - говорить Ковальчук. - Бути прибутковим невигідно ". Саме тому, за інформацією ВСЗСП, кількість збиткових підприємств зростає кожен місяць, і вже на початку року їх налічувалося більше половини від усіх існуючих.

    Але справжню війну українські фіскали оголосили регіонах. Найчастіше, за словами Кужель, на місцях вибивання штрафів доходить до абсурду. "Наприклад, у Вінниці на перевірки контролери виїжджають на автобусі, цілої бригадою, і, знайшовши компанію багатші, влаштовують там перевірки", - говорить вона.

    На особливий ж контроль влади взяли відшкодування ПДВ. За словами голови ВСЗСП Володимира Доброскока, податківці масово відмовляються приймати на розгляд компенсації ПДВ. "Ми навіть виловили телеграму голови ДПАУ в регіони - сенс її зводиться до боротьби з підприємцями, що заявили про компенсацію їм ПДВ", - розповідає Кужель.

    Ситуацію погіршує і те, чи продовжує вона, що під прес контролерів потрапили не тільки вітчизняні компанії, але і дочірні підприємства міжнародних холдингів. Це, за словами Наталії Королевської, голови парламентського комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва, вже за перший квартал призвело до скорочення іноземних інвестицій в українську економіку на 40%.
    Так, наприклад, за словами Пашковського, через невиплати ПДВ швейцарське керівництво його батьківського холдингу, що будує інфраструктуру під Євро-2012 і вже вклав в українську дочку близько 2,5 млн євро, прийняло рішення заморозити свої інвестиції на 5 млн євро.

    На своїй хвилі

    Підприємці попереджають: до публічних акцій протесту - півкроку. "Ми будемо захищати свої права через публічний протест, і це відчують відразу і все, - запевняє Пітькін. - Ми розуміємо, що у держави проблеми, але ми-то не відповідаємо за його борги". Він і його колеги вже написали дюжину листів Президенту Віктору Януковичу і прем'єр-міністру Миколі Азарову, але відповіді поки немає. На місцях скаржитися бізнесменам на свою непросту долю вже нікому - в регіонах, за словами завідувачки відділом податків і зборів Асоціації платників податків України (АППУ) Валентини Проніної, скасували всі представництва Держкомпідприємництва.

    У результаті, вважають експерти, пресинг на бізнес може стати причиною його масового відходу в тінь. "Ті, хто доїть підприємців, не віддає собі звіт, що через місяць компанії будуть працювати в тіні, де вже й так знаходиться 50% підприємців із сукупним оборотом в 40 млрд грн." - Нарікає Королевська.
    Втім, за словами директора Інституту економіки та прогнозування Валерія Геєця, проблеми держави легко можуть стати проблемою самого бізнесу, і уряд, щоб зберегти економіку, має йти на непопулярні заходи. "І вже краще піти на посилення податкової політики, ніж включити друкарський верстат НБУ", - упевнений академік. Крім того, Геєць, підкреслює, що наповнення дефіцитного бюджету - це одне з умов для отримання країною чергового траншу МВФ.

    І, очевидно, це дає свої результати - за словами першого заступника глави президентської Адміністрації Ірини Акімової, в травні 2010 року план надходжень до державного бюджету України перевиконаний на 8,8%.

    Таке виправдання, що посилюється, тиску бізнесмени беруть в багнети, і вони готові хоч завтра піти у сутінки оподаткування. "Я для цього і звів два бухгалтерські книги, щоб з'ясувати для себе, дешевше платити податки або відкуповуватися від інспекторів хабарами", - розповідає про свій бізнес херсонський підприємець Артур Загретдінов. Він, дрібний торговець канцелярією, не може зрозуміти, чим заслужив таку увагу з боку податкових інспекторів. "Я питаю: ви чого до мене як на роботу ходите, а вони: план зборів на область в 3 млрд грн. Поставили так, що будемо ходити до тебе ще частіше", - передає розмову з фіскалами бізнесмен.

    Подібний тиск на бізнес, вважає Королевська, може стати причиною дуже серйозних катаклізмів в економіці. "Якщо гайки будуть закручувати далі, до кінця року Україну чекає друга хвиля економічної кризи - уже нашого, внутрішнього, пережити який ослабленою країні буде набагато важче, ніж торішній світовий", - впевнена голова парламентського комітету.


    Додатки: Зображення 1
    Розділ: В Україні | Переглядів: 1814 | Додав: vygonn | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar