"У гендерному центрі Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбулося чергове засідання жіночого клубу "Гармонія" на тему: "Життєві цілі та професійне вигорання" за участю представників Української спілки психотерапевтів та студії психологічного розвитку"
У гендерному центрі Тернопільського міськрайонного центру зайнятості відбулося чергове засідання жіночого клубу «Гармонія» на тему: «Життєві цілі та професійне вигорання» за участю представників Української спілки психотерапевтів та студії психологічного розвитку: психолога, аналітика, тренера Ігоря Лубківського та практичного психолога, сімейного психотерапевта, тренера Марії Ніженко.
Мета заходу: допомогти присутнім з визначенням основних життєвих цілей та планів на найближче майбутнє, кроків до досягнення мети; ознайомити з особливостями професійного та емоційного вигорання; розвинути вміння та навички подолання негативних наслідків стресових ситуацій; сприяти емоційному розвантаженню з метою підвищення рівня самооцінки та самоповаги.
Разом з фахівцями жінки означували основні цілі у своєму житті, визначали їх рейтинг за важливістю, за терміновістю та ін.; обговорювали власні ресурси, перешкоди на шляху досягнення мети та можливості їх подолання. Учасниці засідання активно виконували різні вправи, наприклад, «Що мені перешкоджає досягнути бажаного?», створювали віртуальні моделі різних життєвих ситуацій, дискутували щодо піднятих питань.
- Психологи, які досліджують область людських досягнень, давно і одностайно дійшли висновку: кожна людина здатна домогтися того, чого хоче. Головне - правильно сформулювати те, чого хоче досягнути, обрати реальну стратегію досягнення та активно діяти, - зазначила Марія Ніженко.
Присутні ділилися власним досвідом, розповідали про те, як вони досягли успіхів у тих чи інших справах, з якими перешкодами їм довелося зустрітися.
Під час засідання йшла мова й про професійне вигоряння, його причини та способи попередження.
- Професійне вигорання - це синдром, що розвивається на тлі хронічного стресу і веде до виснаження емоційних і особистісних ресурсів працюючої людини. Професійне вигорання виникає в результаті внутрішнього накопичення негативних емоцій без відповідної "розрядки" або "звільнення" від них, - повідомив Ігор Лубківський. – До такого неприємного стану може дійти людина, індивідуально-психологічні особливості якої не узгоджуються з професійними вимогами обраного фаху, яка відчуває постійний внутрішньоособистісний конфлікт у зв'язку з роботою, яка не вміє долати негативні переживання, а накопичує їх в собі. Найчастіше це - жінки, що переживають внутрішню суперечність між роботою і сім'єю, а також "пресинг" у зв'язку з необхідністю постійно доводити свої професійні можливості в умовах жорсткої конкуренції з чоловіками; люди старше 45 років; жителі мегаполісів та ін.
Він також зауважив, що з меншим ризиком для здоров'я і менш вираженим зниженням ефективності синдром професійного вигорання переживають працівники, які мають хороше здоров'я і свідомо, цілеспрямовано піклуються про свій фізичний стан (вони постійно займаються спортом і підтримують здоровий спосіб життя). Це люди, які мають високу самооцінку і впевненість в собі, своїх здібностях і можливостях.
Професійне вигорання менше стосується людей, які вже мають досвід успішного подолання професійного стресу і здатних конструктивно змінюватися в напружених умовах; людей з високою рухливістю, відкритістю, яким притаманні товариськість, самостійність, здатність формувати і підтримувати в собі позитивні, оптимістичні установки та цінності як щодо самих себе, так і інших людей та життя взагалі.
- Життя перестає бути цікавим, якщо не знаєш чого ти хочеш, не маєш мети. Саме тому важливо чітко визначити свою ціль, займатись тим, що подобається. Тоді не буде ані професійного, ані емоційного вигорання, - резюмував пан Ігор.
|